25.11.2020 İnsaaTR Haber Platformu

YKS Tercihi Nasıl Yapılır

YKS Tercihi Nasıl Yapılır

Mühendislik için YKS tercihi nasıl yapılır ?

Tercih Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle tercih yapmak için önünüzde 15 gün gibi yeterli bir sürenin olduğunu belirtelim. Bu süreyi en doğru şekilde değerlendirip gerekli araştırmaları yaparak bir tercih listesi oluşturmak gerekiyor.

Yazacağın Bölümlerde Çeşitlilik Olmasın

Genelde tercihlerde ortaya karışık gibi alakasız bölümlerin yazılmasının sebebi şehir tercihidir. Sırf İstanbulda okumak için 10 farklı bölüm yazan görmüş biri olarak söyleyebilirim ki bu yapılabilecek en büyük yanlışlardan biridir.

Okumak İstediğin Bölümlerin Ders Programlarını İncele

Elbette 10 fazla olsada 3-4 belki 5 farklı bölüm olabilir aklınızda. Bunların arasında da eleme yapmak için okuyacağınız bölümde hangi dersler okutuluyor bunu öğrenenin. Derslerin zorluğuna göre veya ilginize göre aklınızda daha net bir tablo oluşturabilirsiniz.

Şehri ve Üniversitenin Konumu

Öncelikle yazacağın şehirler öğrenci için  uygun mu bunu araştır.Daha sonra fakültelerin şehirdeki konumuna bak.Gitmek istediğin bölümün fakültesi şehirden alakasız bir yerde olabilir. (örnek: İstanbul Üniversitesi-Beyazıt, Mühendislik Fakültesi – Avcılar Aradaki mesafe 1 saati geçebilir

Bölümün Akademik Kadrosu

Üniversitenin sitesinden bölümdeki hocaların akademik geçmişine bakabilir ve bölümde kaç tane profesör, kaç tane doçent vs. olduğunu öğrenebilirsin.Bu bölümün kalitesi hakkında somut bir bilgi verecektir.

Mümkünse Üniversiteyi Gez

Oturduğun yer üniversiteye yakınsa gidip yakından görebilir kampüsü gezebilirsin. Hatta varsa eğer, üniversitenin tercih günlerine katılıp öğrenci ve akademisyenlerle görüşebilirsiniz

Son Olarak İnsanlara Soru Sor

Sosyal medyadan okumak istediğin şehirde veya bölümde okuyanları bulup onlara aklına takılan soruları sorabilirsin.Özellikle İnstagram, facebook ve Twiter iyi bir mecra olabilir. Tabi sitemizin yorum kısmına bir yorum bırakarak bize de danışabilirsin:)2018 YKS tercih döneminde tüm öğrenci arkadaşlara ve mühendis aday adaylarına bol şans:)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ