25.11.2020 İnsaaTR Haber Platformu

Şehir ve bölge planlama bölümü nedir

Şehir ve bölge planlama bölümü nedir

Şehir ve bölge planlama bölümü nedir ?

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Türkiye Cumhuriyeti Üniversitelerinde Lisans düzeyinde 4 yıl süreli akademik bölüm ve bu bölümlerin resmi adıdır. Şehircilik ve Bölge Planlama olmak üzere iki ana bilim dalından oluşmaktadır. Bu bölümden mezun olanlara resmi olarak Şehir Plancısı ünvanı verilmektedir.

Bölümü tercih etmek isteyen adaylar sayısal puan ile bölüme başvuru yapabilirler. Sayısal puan ile girilen bir bölüm olmasına rağmen, bölümün derslerine göz atacak olursanız, büyük çoğunluğunun sözel ve eşit ağırlık bölümlerine ait dersler olduğunu görebilirsiniz.

Şehir Plancısı Ne İş Yapar?

Şehir plancısı, binaların şehirde nerelerde hangi yoğunlukta olacağına, arazinin sağlık, eğitim ve benzeri etkenler için nasıl kullanılacağına karar vermektedir. Ayrıca sosyal ve ekonomik gelişmeler ışığında şehirlerin gelişmesi için gerekli olan mekanların düzenlenmesini en ekonomik ve uygun bir biçimde yapmaya çalışmak şehir plancısının görevleri arasındadır.. Şehir plancıları, bir kentin planının hazırlanması ve uygulaması aşamalarında sosyal mühendislik ve yönetim birimlerinden çok sayıda uzman ile koordineli olarak çalışır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ