25.11.2020 İnsaaTR Haber Platformu

İnşaat Mühendisliği Nedir

İnşaat Mühendisliği Nedir

İnşaat Mühendisliği Nedir?

İnşaat mühendisliğinin tanımını yapmadan önce kelime anlamına bakacak olursak aslında inşaat Arapça kökenli bir kelimedir. Anlamı inşaa işleri demektir. Mühendis ise bilindiği üzere Arapça hendese kelimesinden gelir ve hesap yapan kişi anlamına gelir. Bu durumda inşaat mühendisinin anlamı inşaat işleri için hesap yapan kişi anlamına geliyor. Tabi genel tanımına bakacak olursak

İnşaat mühendisi ; Yapıların plan , proje , inşaa aşamalarında görev alan kişi” dir.

İnşaat Mühendisliği İş İmkanları

Özellikle ülkemizin ekonomisinin büyük bölümünü inşaat sektörünün üstleniyor olması, inşaat mühendisleri açısından büyük bir avantajdır. Her geçen gün tanıtımı yapılan köprüler , yollar , havaalanları gibi yapıların aslında ülkede inşaat mühendisine ihtiyaç olduğunun büyük göstergesi.Dolayısıyla ülkemizde tabiri caizse inşaat mühendisinin aç kalması pek mümkün değil. Hem özelde hemde devlette birçok iş imkanıyla inşaat mühendisi kendine yer bulabilir.

İnşaat Mühendisi Çalışma Şartları

İnşaat mühendisliğini genel olarak ofis çalışanı ve şantiye çalışanı olarak ikiye ayırabiliriz. Meslekte ofis çalışanları projeciler oluyor. Projeciler daha çok yapıların planlama-proje kısımlarında görev alırlar. Ve yapıların tasarımı , dayanıklılığı yönetmeliklere göre yapılması gibi işlerle uğraşırlar. Haliyle çalışma ortamları şantiyecilere oranla çok daha rahattır. Daha çok mühendislik programlarıyla, bilgisayar başındadır. Şantiyeci ise işin asıl kısmında yani inşaa aşamasında yer alır.

Bu yüzden çalışma şartları biraz ağırdır. Halk dilinde taşı , toprağı çok yutar:) Bu sebeple de maaşları ofis çalışanlarına göre daha yüksek olur. İnşaat mühendislerinin kadınlar için uygun olmadığı geyiğinin olma sebebi de aslında inşaat mühendisliğinin büyük kısmının şantiyede geçiyor olmasıdır.Ama buna rağmen şantiye şefi bile olan çok kadın mühendisimiz var. Yani kadın olmak, eğer hayaliniz ise inşaat mühendisliği için hiç bir engel teşkil etmemekte.Diğer tüm mühendisliklerde olduğu gibi.

İnşaat Mühendisliği Dersleri

Konu mühendisliğe geldiğinde derslerin kolay olması gibi bir durum söz konusu değildir heralde. Ama en azından inşaat mühendisliğinin temel mühendislikler arasında elektrik ve makineye göre nispeten biraz daha kolay olduğunu söyleyebiliriz.Derslere genel olarak bakacak olursak:

  1. Sınıf : Teknik Resim , Mühendislik Jeolojisi , Ölçme Bilgisi , Bilgisayar Programlama , Bilgisayar Destekli Tasarım
  2. Sınıf: Diferansiyel Denklemler , Olasılık ve İstatistik , Statik , Mukavemet , Malzeme Dersleri
  3. Sınıf: Zemin Mekaniği , Betonarme , Çelik Yapılar
  4. Sınıf: Ulaşım , Su Yapıları , Bitirme Projesi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ