25.11.2020 İnsaaTR Haber Platformu

İmar barışında fırsatçılar yanacak

İmar barışında fırsatçılar yanacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy,  turizm  bölgelerinde artan kaçak yapılara dikkati çekti.  31 Aralık 2017’den sonra ‘İmar Barışı’nı bir fırsatçılık gibi görüp kaçak yapılaşma yapanları işaret eden Bakan, “İmar Barışı’nı fırsatçılık gibi görenler var. Sanıyorlar ki ödemeyi yaptıkları zaman kurtulacaklar. Öyle bir ihtimal yok. Kimsenin yanına kâr kalmadığını herkes görecek. Tek tek tespit ediyoruz” dedi. 

 “İhbar yağıyor, bölge duyarlı”

8 Haziran’da yürürlüğe giren ‘İmar Barışı’, 60 milyon yılda oluşan, 1. derece arkeolojik ve doğal sit alanı olan peribacalarında kaçak yapılaşmayı hızlandırdı.  UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bölgedeki butik otel, kafe ve villalar tarihi yok etmeye başladı.  Bakan Ersoy, Sözcü’den Özlem Gürses’e  “İmar Barışı’nı suistimal eden fırsatçılara ödün verilmeyeceğini” söyleyerek,  turizmdeki son çalışmalarına ilişkin şu bilgileri verdi: 

“-Herkes İmar Barışı’nın turizm bölgelerine olumsuz etkisi olduğunu söylüyor…

Çevre ve Şehircilik Bakanımız ile de görüşüyoruz. Kaçak yapıların tespitlerini tek tek yapıyoruz. Nasıl yıkıldığını da beraber göreceğiz…

-Tam da seçim öncesi, uygulamak zor değil mi?

31 Aralık 2017’den sonra yapılmış yapılarla ilgili çok hassasız, o açıdan kimsenin bir endişesi olmasın. 31 Aralık 2017’den sonra ‘İmar Barışı’nı bir fırsatçılık gibi görüp kaçak yapılaşma yapanlar, sanıyorlar ki ödemeyi yaptıkları zaman kurtulacaklar. Öyle bir ihtimal yok. Kimsenin yanına kâr kalmadığını herkes görecek. Tek tek tespit ediyoruz, çok ihbar da yağıyor. Bölgede bir duyarlılık var bununla ilgili.

-Genel olarak turizm işletme imarları ile ilgili çok başlılık var sanırım… 

Doğru, o konuyu da çözmek için çalışıyoruz. Yetkilerin bir kısmı Orman Bakanlığı’nda, bir kısmı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda, bir kısmı valilikte, bir kısmı belediyelerde, bir kısmı bizde. Bütün bunları yeni bir yaklaşımla yeniden düzenliyoruz.

-Peki turizmde en temel hedefiniz nedir?

Nitelikli turisti, geceleme süresini ve buna bağlı olarak turizm gelirlerini artırmak. Amacımız, Batılı, ABD’li, Asyalı ve Arap turistler gibi çok çeşitli turist kitlelerinin Türkiye’ye gelmesini sağlamak. Adım adım ne yapacağımızı ve nasıl yapacağımızı biliyoruz. Artık söylem vakti bitiyor, eylem vakti başlıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ